do kasy suma: 0,00 zł
CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE TELEFONICZNIE? ZADZWOŃ:
Noworodek a niemowlę – czym się różnią?

Noworodek a niemowlę – czym się różnią?

Noworodek a niemowlę – różnice  

Poza naznaczeniem okresu, który odróżnia noworodka od niemowlęcia, warto wiedzieć, co również wpływa na widoczne różnice między tymi dwoma okresamiNoworodek, czyli świeżo urodzone dziecko jest niezwykle delikatne z oczywistej przyczyny wyjścia z brzuszka mamy. Jego oczka są jeszcze ślepe, a ciało wyjątkowo delikatneNoworodek ma mało skoordynowane ruchy, a jego nóżki przypominają odnóża małej żabki. Okres noworodkowy charakteryzuje się przyzwyczajaniem się organizmu dziecka do otaczających go bodźców. W brzuszku mamy miał wyjątkowo cicho oraz ciemno, dlatego wyjście na świat to duży przeskok, który wiąże się z konkretnymi reakcjami. Noworodek niezwykle dużo śpi, główka jest jeszcze nieco zniekształcona, a oczka wciąż przyzwyczajają się do światła.  

Niemowlę natomiast jest już znaczne dynamiczne. Z tygodnia na tydzień zauważamy rozwój jego ruchów, które stają się bardziej dynamiczne. Maluch zauważa reakcje i okazuje emocje. To okres, w którym również zaczyna reagować na swoje imię. Rozwój fizyczny jest niezwykle postępujący, dlatego różnice między noworodkiem a niemowlęciem da się zauważyć na pierwszy rzut oka.  

 

Jak opiekować się niemowlęciem?  

Z uwagi na delikatność skóry niemowlęcia oraz wrażliwość na różne bodźce, powinniśmy być bardzo ostrożni podczas podstawowych czynności, które zwykle wydają nam się proste i bez znaczenia. Pod uwagę należy wziąć wszelkie aspekty zwłaszcza podczas pielęgnacji malucha, czyli kąpieli, stosowania różnych, nawilżających preparatów czy karmienia. Wszystkie wykonywane przez nas czynności powinniśmy robić z szczególną ostrożnością i dbałością o najmniejszy szczegół. Jeżeli chodzi o pielęgnacje niemowlęcia, należy stosować wyłącznie preparaty przeznaczone dla jego wieku, czyli te stosowane powyżej miesiąca życia. Są to balsamy, kremy, które w swoim składzie nie zawierają żadnych barwników, ani chemicznych substancji mogących wywołać jakiekolwiek podrażnienie u dziecka. Podczas kąpieli należy zwracać na temperaturę wody, która nie powinna być zbyt gorąca i wynosić około 38 stopni Celsjusza. Kąpiel powinna trwać od 5 do 10 minut tak, aby po wyciągnięciu maluszka z wody nie doprowadzić do oziębienia organizmu. Tutaj należy mieć ciągle na uwadze, że skóra dziecka jest nadzwyczaj delikatna.  

Kolejnym aspektem, który nie wydaje się istotny na pierwszy rzut oka jest odzież niemowlęca, która powinna być wykonana z naturalnych materiałów, które nie uczulą skóry dziecka i będą gwarantować maksymalny komfort i przyjemne uczucie podczas jego noszenia.  

 

Noworodek a niemowlę – podsumowanie  

Choć różnica czasowa między noworodkiem, a niemowlęciem jest niewielka, tak zmiany w rozwoju są wyjątkowo zauważalnePrzy pielęgnacji tak delikatnej skóry jak ciało noworodka czy niemowlęcia powinniśmy być szczególnie ostrożni. Również należy zwracać uwagę, czy wszystkie zmiany i rozwój malucha przychodzi prawidłowo.  

 
LANGUAGE
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl