do kasy suma: 0,00 zł
CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE TELEFONICZNIE? ZADZWOŃ:
Chrzest dziecka, jak się do niego przygotować?

Chrzest dziecka, jak się do niego przygotować?

Sprawdź nasze UBRANKA DO CHRZTU

Jak przebiega chrzest?

Chrzest składa się z kilku głównych etapów, które zawierają istotne czynności, mające swoją wartość symboliczną. Rozpoczyna się on od słów księdza, jakie imię rodzice wybrali dla swojego dziecka. Później pyta, o co proszą, a kiedy Ci odpowiadają, że o chrzest rozpoczyna się najważniejsza część.

Wstępne obrzędy

Ksiądz pyta czy rodzice oraz chrzestni są świadomi obowiązków, jakie będą na nich spoczywać po ochrzczeniu dziecka. Po twierdzącej odpowiedzi zwraca się również do dziecka, zapraszając go do dołączenia do wspólnoty kościelnej.

Znak krzyża

Kapłan czyni na czole dziecka znak krzyża, po nim robią to rodzice i chrzestni. Ten znak włącza dziecko do wspólnoty chrześcijańskiej. Podczas wykonywania tego gestu, rodzice oraz chrzestni zobowiązują się do pomocy dziecku w drodze do Boga.

Modlitwa powszechna

Następnie następuje modlitwa, w czasie której wszyscy zebrani modlą się za dziecko, które ma przyjąć chrzest, za ich rodziców chrzestnych, a także wszystkich ochrzczonych.

Wezwanie świętych

Ponieważ chrzest łączy dzieci z całym Kościołem (tym widzialnym na ziemi oraz w siebie), w czasie ceremonii wzywa się świętych oraz patronów dziecka. Po każdym wezwaniu odpowiada się: Módl się za nami.

Modlitwa z egzorcyzmem

W czasie chrztu prosi się także Boga o to, aby uwolnił dziecko od grzechu pierworodnego oraz uczynił jego serce swoim mieszkaniem. W tym czasie ksiądz kładzie rękę na dziecku i modli się za nie.

Modlitwa dziękczynna nad wodą

Następnie następuje modlitwa nad święconą wodą, którą dziecko zostanie obmyte.

Wyrzeczenie się zła i wyznanie wiary

Po modlitwach kapłan przypomina rodzicom i chrzestnym o odpowiedzialności w wychowaniu dziecka w wietrzenie. Podstawą odpowiedzialności jest wyrzeczenie się zła oraz wyznawanie wiary.

Wręczenie zapalonej świecy

Po wyznaniu wiary następuje właściwa ceremonia chrztu. Kapłan podchodzi do dziecka, które trzyma matka i pyta o to, czy rodzice chcą, aby chrzest został udzielony. Po pozytywnej odpowiedzi, ksiądz chrzci dziecko, polewając jego główkę wodą święconą i wypowiadają słowa: Ja Ciebie chrzczę w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. 

Namaszczenie krzyżmem świętym

Po polaniu wodą święconą, kapłan namaszcza dziecko krzyżem świętym, by zostało włączone w potrójną władzę Jezusa: kapłańską, prorocką i królewską.

Nałożenie białej szaty

Rodzice, a czasem matka chrzestna, nakładają dziecku białą szatę. Ma to symbolizować nieskalaną godność dziecka oraz pomagać mu w zachowaniu tej godności aż do końca życia.

Wręczenie zapalonej świecy

W trakcie chrztu odpala się także Paschał. Zadaniem ojca chrzestnego jest odpalenie świecy chrzcielnej od jego płomienia. Ma to symbolizować światło boże, które powinno towarzyszyć dziecku przez resztę jego życia.

Co jest potrzebne do chrztu?

Chrzest to ceremonia, do której należy przygotować się nie tylko duchowo, ale także fizycznie. W trakcie nabożeństwa wykorzystywane są przedmioty, które posiadają swoje symboliczne znaczenie i konieczne są do odbycia się tego obrzędu. Dodatkowo należy przedstawić odpowiednie dokumenty, które dopuszczą dziecko do chrztu.

Potrzebne dokumenty

Żeby dziecko mogło przystąpić do chrztu należy w kancelarii parafialnej należy przedstawić:

 

  • akt urodzenia dziecka;
  • świadectwo ślubu kościelnego rodziców lub zgodę proboszcza na chrzest dziecka;
  • dokumenty potwierdzające tożsamość rodziców (np. dowody osobiste);
  • zaświadczenia z parafii, które zamieszkują chrzestni, które będą potwierdzać, że mogą oni pełnić funkcje chrzestnych;
  • dane osobowe chrzestnych (imię, nazwisko, wiek, adres zamieszkania, wyznanie);
  • zaświadczenie o odbytej spowiedzi, zarówno przez rodziców, jak i chrzestnych.

 

Potrzebne akcesoria

Dodatkowo na tę uroczystość należy zaopatrzyć się także w wyprawę, która obejmuje dwa elementy:

 

  • białą szatę - zgodnie z tradycją kupuje ją matka chrzestna i obecnie można zamówić personalizowane białe szatki, żeby dziecko do końca życia miało pamiątkę z tego wyjątkowego dnia.
  • świecę chrzcielną - tym zakupem powinien zająć się ojciec chrzestny i podobnie jak szatka może później stanowić sentymentalną pamiątkę.

Jak ubrać dziecko do chrztu?

Szukając ubranka do chrztu, trzeba skupić się na kilku ważnych aspektach. Po pierwsze odzież dziecka powinna odrobinę różnić się od tej, którą zakłada się niemowlęciu na co dzień. Należy zwrócić uwagę na trochę bardziej eleganckie kroje oraz kolory. Mimo że moda zmienia się na przestrzeni lat, wciąż popularne są jasne kolory. Poza białym, bardzo często można spotkać ubranka w kolorze beżowym, szarym, jasnoniebieskim czy różowy.

 

Po drugie ubranka dla dzieci do chrztu muszą być wykonane z wysokiej jakości materiałów. Najlepszym wyborem będzie więc takie, które wykonane są z naturalnych i oddychających materiałów (jedwab, len, bawełna). Dzięki temu dziecko będzie prezentować elegancko, ale jednocześnie będzie czuć się komfortowo i wygodnie.

Chrzestny bez bierzmowania

Chrzest nie może się oczywiście odbyć bez chrzestnych, którzy mają być oparciem dla rodziców, w czasie wychowywania dziecka. Wybór osób, które będą pełnić tę zaszczytną funkcję nie jest łatwy. Jeśli już wybierzesz odpowiednie osoby musisz upewnić się, że są one katolikami, którzy ukończyli 16 rok życia, a także przyjęli sakrament bierzmowania.

 

W przeciwnym razie osoba bez bierzmowania nie dostanie zgody księdza na bycie chrzestnym.

Czy chrzestna może być w ciąży?

Obecnie panuje także przesąd, że matka chrzestna nie powinna być w ciąży. Jeśli tak się stanie dziecko chrzczone lub to, którego spodziewa się kobieta nie będą cieszyć się dobrym zdrowiem. Jest to oczywiście tylko przesąd i nie należy kierować się nim w czasie wyboru matki chrzestnej.

 

Jedyny problem może pojawić się w momencie, kiedy kobieta która jest w ciąży nie zawarła związku małżeńskiego i żyje w grzechu z mężczyzną. W takim przypadku ksiądz może nie udzielić pozwolenia na zostanie matką chrzestną ze względu na to, że prowadzi ona życie, zgodnego z wiarą katolicką. 

LANGUAGE
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl