do kasy suma: 0,00 zł
CHCESZ ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE TELEFONICZNIE? ZADZWOŃ:
Jak układać noworodka do snu?

Jak układać noworodka do snu?

Gdzie i w jakiej pozycji powinno spać niemowlę? W czym kłaść spać noworodka? To tylko podstawowe pytania, które pojawiają się w tym zakresie. Aby rozwiać wątpliwości związane z układaniem pociechy do snu, warto szczegółowo zapoznać się z zamieszczonymi poniżej informacjami.

W jakiej pozycji powinien spać noworodek?

Jak powinno spać niemowlę? Zalecane jest ułożenie noworodka na boku, plecach, czy brzuchu? Zastanawiasz się, która z tych opcji jest najbardziej korzystna dla zdrowia oraz komfortu dziecka? W tym względzie można spotkać się z wieloma sprzecznymi opiniami – zwolennicy każdej z nich posiadają w zanadrzu co najmniej kilka argumentów przemawiających za słusznością zajmowanego przez nich stanowiska. Dobrze jest przynajmniej pokrótce przyjrzeć się proponowanym rozwiązaniom.

Pozycja na plecach – najczęściej można się spotkać ze stwierdzeniem, że to właśnie takie ułożenie ciała dziecka w trakcie snu jest dla niego najbezpieczniejsze. Maluch, leżąc na wznak, z główką delikatnie odchyloną na jeden bok, jest bezpieczny i może swobodnie oddychać. W takiej pozycji dziecko powinno sypiać w nocy jak najdłużej. Warto zauważyć, że śpiąc na plecach noworodek, układa swoje rączki na różny sposób – w zależności od upodobań opuszcza je wzdłuż swojego ciała, wymachuje nimi albo podnosi do góry.

Pozycja na boku – ten rodzaj ułożenia noworodka zdaje egzamin podczas chwilowej drzemki, jest również zalecany dzieciom, które mają problemy z ulewaniem albo zostały nakarmione zaraz przed zaśnięciem. Zastosowanie tej właśnie pozycji minimalizuje ryzyko związane z zachłyśnięciem się. Jednak śpiący w taki sposób maluch, powinien zawsze znajdować się pod nadzorem osoby dorosłej, ponieważ z tej pozycji dość łatwo (często nawet nieświadomie) może położyć się na brzuszku, co nie jest dla niego odpowiednie.

Pozycja na brzuchu – takie ułożenie sprawdza się w przypadku zabawy z dzieckiem, czy też wtedy, gdy rozglądając się naokoło, poznaje ono świat i ćwiczy swoje mięśnie (na przykład ramion albo karku). Widać więc, że rozwiązanie to może być stosowane krótkoterminowo; najczęściej podaje się, że każdego dnia maluch może spędzać tak około kwadransa. I tej zasady warto się trzymać w praktyce. Pozycja na brzuchu nie jest rekomendowana noworodkom, ponieważ w takiej sytuacji istnieje spore zagrożenie związane z utrudnionym oddychaniem, a nawet ryzyko uduszenia się dziecka, bowiem noworodek może wtulić się swoją twarzą w materac.

W czym powinien spać noworodek?

Nieuchronnie prowadzi to do sformułowania kolejnego pytania – gdzie powinien spać noworodek? W dużym łóżku razem z mamą i tatą, czy też w przygotowanym dla niego małym łóżeczku lub specjalnej dostawce? Jak przygotować jego przestrzeń do snu? Na dobrą sprawę konkretne miejsce, w którym śpi maluch, zależy od indywidualnych uwarunkowań oraz możliwości lokalowych danej rodziny, panuje tu więc dość duża dowolność. Trzeba mieć na uwadze przede wszystkim to, że niezbędne jest znalezienie takiego rozwiązania, które będzie sprzyjało utrzymaniu emocjonalnego kontaktu noworodka z rodzicami, a jednocześnie pozwoli wręcz natychmiastowo zareagować, gdy zajdzie taka konieczność i pojawi się jakieś niebezpieczeństwo.

Jednak bez względu na to, czy dziecko śpi w sypialni rodziców, czy też w osobnym pomieszczeniu, najważniejsze jest, aby zostało mu zapewnione bezpieczeństwo, komfort i swoboda. Kluczowy jest zatem twardy, choć wygodny materac, który zatroszczy się o właściwe ułożenie kręgosłupa. Dziecko układa się na płasko, bez poduszki, należy usunąć również z najbliższej okolicy jego główki wszelkie należące do pociechy zabawki i akcesoria. Ponadto cała konstrukcja łóżka musi być solidna i wykonana z wysokiej jakości materiałów, umożliwiających bezproblemową eksploatację tego elementu wyposażenia. Natomiast brzegi łóżeczka mają stanowić przeszkodę o odpowiedniej wysokości, skutecznie zapobiegającą ześlizgnięciu się dziecka na podłogę.

Oczywiście warto zwrócić też uwagę na to, aby dziecięce łóżeczko było estetycznie wykończone oraz atrakcyjne wizualnie, a tym samym swoją kolorystyką i designem pasowało do stylu, w jakim zaaranżowano wnętrze, w którym znajduje się ten mebel.

A w czym kłaść spać noworodka? To kolejne pytanie, które zadaje sobie niemal każdy świeżo upieczony rodzic. W tej roli świetnie sprawdzają się niezwykle funkcjonalne, zapewniające wysokie bezpieczeństwo akcesoria dla najmłodszych, dopasowane do potrzeb małego człowieka oraz panującej w danym pomieszczeniu temperatury. Dobry przykład stanowią delikatne, przykrywające niemal całe ciało, wykonane z miękkiego w dotyku materiału, kokony niemowlęce, rożki dla noworodków, tak zwane otulacze oraz śpiworki do spania. Dziecku jest wtedy ciepło, ponieważ nie ma ryzyka, że okrycie zsunie się podczas drzemki. Ponadto minimalizuje się w ten sposób prawdopodobieństwo, że dziecko okryje swoją twarz tym materiałem, przez co nie będzie mogło normalnie oddychać. Ze względów bezpieczeństwa jest to najlepszy wybór, jakiego można dokonać. Jednocześnie, postępując w praktyce wedle tych wskazówek, można zagwarantować maluchowi komfort fizyczny oraz psychiczny.

Jak powinien spać noworodek? Podsumowanie

Ułożenie noworodka podczas snu to kwestia, do której opiekunowie malucha muszą przywiązywać ogromną uwagę. Niejednokrotnie w ich głowie pojawiają się pytania dotyczące tego, jak powinno spać niemowlę. Jest to o tyle ważne, że wykazanie się w tym zakresie ignorancją może prowadzić do wystąpienia wielu negatywnych konsekwencji – niejednokrotnie odbija się to bezpośrednio nie tylko na wygodzie dziecka podczas wypoczynku, ale i oddziałuje na jego zdrowie, a nawet życie (ma to ścisły związek z tak zwaną śmiercią łóżeczkową).

Rozwaga w tym względzie musi więc być priorytetem dla wszystkich rodziców, którzy w końcu zawsze pragną dla swoich pociech tego, co najlepsze i nieustannie się o nie troszczą. Tym bardziej warto nieco bliżej przyjrzeć się tej kwestii, że w pierwszych miesiącach życia dziecko nie jest w stanie samo zmieniać układu swojego ciała w trakcie snu. W efekcie sposób, w który mama albo tata ułożą dziecko, warunkuje to, w jakiej pozycji maluch prześpi kilka najbliższych minut czy godzin.

Doskonale więc widać, że pojawienie się w domu nowo narodzonego dziecka wiąże się między innymi z koniecznością przygotowania przeznaczonego tylko dla niego miejsca do spania. Ma być ono bezpieczne oraz wygodne, istotne jest również to, żeby w pokoju, w którym znajdzie się łóżeczko noworodka, była odpowiednia temperatura powietrza. Zarówno wyziębienie, jak i przegrzanie nie jest wskazane, dlatego również zakładane do snu elementy garderoby oraz stosowane okrycia muszą zostać dostosowane chociażby do aktualnej pory roku.

LANGUAGE
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl