Przez ostatnie miesiące dziecko było w brzuchu matki, w pozycji zwiniętej w „kłębek”. Po przyjściu na świat może się wyprostować i sypiać w zupełnie inny sposób. Noworodek śpi parę razy na dobę, a to sprzyja przede wszystkim:
- rozwijaniu się mózgu,
- wydzielaniu hormonu wzrostu, który odpowiada za długość dziecka,
- kształtowaniu się emocji (dziecko przez sen może się np. uśmiechać).
Jeśli maluch będzie wyspany, mama i tata również będą. Dodatkowym aspektem, który można dzięki temu uzyskać jest wewnętrzny spokój, pozytywnie wpływający na rozwój i zainteresowanie światem. Zatem, jak kłaść noworodka do snu? Jest 5 pozycji, w których dziecko będzie bezpiecznie i komfortowo spało. Poznaj je, a usypianie swojego maluszka przez młodego rodzica będzie prostsze.
Czy noworodka można kłaść na brzuchu?
Eksperci zdecydowanie odradzają układanie noworodka na brzuchu podczas snu. Pozycja ta uważana jest za niebezpieczną, ponieważ przy dłuższym leżeniu utrudnione jest oddychanie poprzez uciśniętą przeponę. Dodatkowo maluch może włożyć buzię prosto w poduszkę czy materacyk, wciskając w nią nos i jednocześnie zabierając sobie możliwość odpowiedniego wdechu i wydechu. Dzieje się tak ze względu na brak umiejętności obrócenia główki w prawo lub lewo i położenia jej na policzku. Kolejnym argumentem przemawiającym za tym, aby nie kłaść niemowlaka na brzuchu jest to, że może się ono przegrzać. W jaki sposób? Również poprzez złe oddychanie, a dokładniej mówiąc – stałe operowanie tym samym powietrzem. Gdy dziecko leży na plecach, wydycha swoje powietrze w przestrzeń, a nowe pobiera i tak powstaje obieg. W skrajnym przypadku poprzez problemy z ograniczonym dostarczaniem tlenu może dojść do tzw. Zespołu Nagłej Śmierci Łóżeczkowej, w skrócie SIDS.
Druga strona medalu jest taka, że noworodka można kłaść na brzuchu, ale nie do snu. Początkowo zalecanych jest kilka minut dziennie, aby maluch mógł poznawać rzeczywistość z innej perspektywy – leżąc na brzuchu. Najlepiej jest, aby dodatkowo w tym czasie niemowlę podnosiło główkę do góry, jednocześnie wzmacniając mięśnie szyjne oraz kręgosłupa. Rozwój fizyczny, jak i psychiczny w tym czasie postępuje zazwyczaj bardzo szybko. Należy być ostrożnym i poświęcać szczególną uwagę dziecku. Tutaj nasuwa się także pytanie - czy noworodka można kłaść na brzuchu po jedzeniu? Od razu po karmieniu nie. Natomiast po odczekaniu mniej więcej 30 minut już tak. Chwila przerwy w tej kwestii ma na celu uniknięcie wymiotów przez malucha i zapobiegnięcie ogólnemu pogorszeniu samopoczucia.
Ważne jest, aby pamiętać, że w pierwszych miesiącach życia, noworodka można kłaść na brzuchu tylko w niektórych sytuacjach. Dodatkowo konieczne jest bycie przy nim, kontrolując jego ruchy.
Czy noworodka można kłaść na plecach albo na boku?
Pozycja ułożenia noworodka na boku jest niebezpieczna, tak samo, jak na brzuchu, ze względu na łatwość w przekręceniu się i utrudnienie oddychania. Dodatkowym aspektem są problemy z biodrami, które mogą występować już od pierwszych miesięcy życia. Spanie na boku może tylko pogłębiać tę wadę. Pozycja boczna niemowlaka do spania może być jedynie wskazana przez lekarza prowadzącego lub położną. Oni odpowiednio wskażą, jak prawidłowo ułożyć dziecko.
Natomiast spanie na plecach jest najbardziej odpowiednim ułożeniem dla noworodka. Od narodzin malucha ważne jest, aby przyzwyczajać je do tego sposobu. Mimo obaw rodziców, że dziecko może w tej pozycji udusić się albo zakrztusić, jest to jego naturalne przysposobienie. Nie ma więc najmniejszych podstaw do tego, aby bać się kłaść noworodka na plecach. Należy jednak pamiętać, aby delikatnie odchylić mu głowę w lewo lub prawo.
Czy noworodka można przykrywać kołderką lub kłaść na poduszce?
Noworodek w łonie matki nie miał nic, więc w nowym świecie powinno otulać go jak najmniej rzeczy. Ważne jest, aby zainwestować w odpowiednie łóżeczko oraz twardy materac, który pod ciężarem ciała dziecka nie będzie się uginał. Z przykrywania niemowlaka wszelkiego rodzaju kołderką czy kocykiem można spokojnie zrezygnować. Uniknie się przegrzania oraz zasłaniania buzi i ograniczenia dopływu powietrza. Dobrym rozwiązaniem za to jest śpiworek lub same śpioszki.
Po przyjściu na świat noworodek powinien spać bez poduszki. Dopiero w późniejszym czasie, po ukończeniu 6 miesięcy można kłaść mu pod główkę płaską poduszkę.
Podsumowując, nie przykrywaj kołderką ani nie kładź na poduszkę swojego maluszka.
Ułożenie noworodka do snu - podsumowanie
Rodzice co jakiś czas podczas snu swojego niemowlaka powinni obserwować go, w jakiej pozycji śpi. Najlepszym rozwiązaniem jest położenie noworodka do snu na plecach. Ułożenie go na brzuchu i boku może zagrażać życiu dziecka ze względu na ograniczenie dopływu powietrza. W pierwszych miesiącach życia wyjątkiem są ćwiczenia oraz poznawanie świata z innej strony. Wtedy można kłaść noworodka na brzuchu, ale tylko wtedy, gdy nie śpi.